Jak zachovat chladnou hlavu

1. Stop

Když cítíte, že jste rozzlobení nebo máte strach, na chvíli se zastavte. Stačí opravdu pár vteřin. Uvědomte si intenzitu svých emocí. Mnohdy tato chvíle rozhodne o tom, zda budete jednat s rozvahou.

2. Stabilita v postoji těla

Postavte se tak, abyste byli mírně rozkročení a uvědomte si, jak se vaše chodidla pevně dotýkají země. Můžete si zkřížit ruce za zády, ramena mírně zatlačit dozadu a dolů. Tento postoj podporuje prožívání stability.

3. Pomalý výdech

Zhluboka se nadechněte a opravdu p-o-m-a-l-u vydechněte (můžete vydechovat, jako byste měli v puse brčko). Pokud to napoprvé nepomůže, tak cyklus několikrát zopakujte. Tato technika je velmi účinná.

Soustředění se na pomalý výdech zapojuje mozkovou kůru a tedy i uvědomění, čímž se snižuje aktivita limbického systému, který řídí emoce.

4. Zdroje

Pokud stále intenzivně prožíváte strach, vztek, využijte zdroj, který vás zklidňuje, dodává odvahu. Může to být něco v prostoru, ve kterém jste - pohled na obraz na zdi, pokojová květina, mušličky z dovolené položené na polici, nebo třeba výhled z okna na nebe.

Někomu může pomoci představa hrdinné postavy nebo vzoru - jak by to zvládli na vašem místě. Pokud jste duchovně založení, může být uklidňujícím zdrojem modlitba.

Tyto zdroje je potřeba najít, když jste v klidu, abyste je v náročných situacích mohli zapojit.

Zkuste se nyní, když čtete tyto řádky, podívat kolem sebe. Co je kolem vás uklidňující? Co vás přitahuje pohledem a vytváří ve vás pocit pohody? Když se zamyslíte, kdo je vaším vzorem? Koho si vážíte pro jeho rovnováhu?