Co dělat, když se nemůžeme rozhodnout

03.10.2018

V životě se občas dostaneme do situace, ve které máme problém se rozhodnout. Cítíme se pod tlakem, protože nejrůznější varianty, které zvažujeme, mají nejrůznější vyústění a možná že ani jedno z nich nás tak úplně neuspokojuje.

Někdy máme strach přijmout za svoje rozhodnutí zodpovědnost a tak se ptáme lidí kolem sebe, co by dělali na našem místě. Zda by se také tak rozhodli. Není na tom nic špatného, jestliže jsme si plně vědomi, že konečné rozhodnutí a důsledky z něj vyplývající, jsou jen naše.

K jasnějšímu pohledu na věc může přispět technika, která se nazývá Tři rádci. Při této technice pracujeme s naší imaginací, všechno se odehrává jen v naší představě. Pokud vaše fantazie není tolik rozvinutá, může vám imaginaci usnadnit představa, že se vlastně díváte na televizi nebo sledujete filmové plátno, na kterém se děj bude odehrávat. To vám umožní vidět vaší imaginaci v jasnějším světle, ostřeji a hmatatelněji.

Základem techniky je výběr tří postav, rádců, ke kterým cítíme důvěru, které respektujeme, možná i obdivujeme a jsou pro nás důležité. Mohou to být postavy skutečných lidí, které žili nebo žijí. Mohou to být postavy z knihy, filmu. Může to být i jiná, než lidská entita, třeba energie. Podstatná je ale důvěra a respekt. Výběr nám může zabrat nějaký čas. Ve chvíli, kdy rádce najdeme, přijde čas na formulaci otázky. Pokud chceme od rádců dostat odpověď, je důležité umět se zeptat tak, aby se otázka přímo týkala problému, který řešíme. Jaká otázka tedy vyvolá odpověď, kterou hledáme? Na co je potřeba se zeptat? Co se chceme dozvědět?

Ve chvíli, kdy otázku máme, přizveme do naší mysli prvního rádce. Je důležité ho nejdříve pozdravit, teprve poté mu položíme otázku a požádáme ho o odpověď. Představujeme si, jak je rádce blízko nás, jak nám naslouchá a jak odpovídá. Poděkujeme mu, rozloučíme se a totéž opakujeme s druhým i třetím rádcem.

Hrajeme si tak se svojí fantazií, která nám umožňuje dostat se k vlastním vnitřním zdrojům a k vlastnímu potenciálu. Ten je pro nás občas hůře dostupný, zvlášť pokud jsme ve stresu. A právě tento potenciál nám pomáhají jednotliví rádci odkrýt. V psychologii platí, že to, co obdivujeme na druhých, čeho si vážíme, co nás oslovuje, co s námi hýbe, s čím rezonujeme, jsou zároveň i naše vlastní skryté schopnosti, ležící v oblasti nevědomí. Technikou Tří rádců si je zvědomujeme, můžeme je rozvíjet a naplno využít.