Jaké boty byste si vybrali, abyste zvládli to, co vás v životě čeká?

24.08.2021

Svůj vlastní potenciál ke zvládání problému mnohdy poznáme lépe, když si ho dovolíme vidět i v symbolech. Pokud přemýšlíme, co udělat jinak, kde vzít odvahu, jak to všechno vydržet a dojít do cíle, nemusíme si všimnout kvalit, které jsou mimo naši racionalitu. Tyto kvality jsou i v našich pocitech, v naší intuici. Když je prožijeme, můžeme lépe vědět, co skutečně potřebujeme.

Dám vám příklad - žena (ale může to být samozřejmě i muž) ve vztahu nakonec po nějaké době zjistí, že její protějšek je autoritativní. Ona je v pozici hodného a poslušného dítěte, které se občas urazí, občas vzteká, ale ze všeho nejvíc touží po lásce a bojí se odmítnutí. Navíc si uvědomuje, že tohle dobře zná - je to její dětství a vztah k otci, a že to nějak souvisí s její sebedůvěrou.

Jaké boty si na cestu změn vybrala? Barevné, výrazné, elegantní na vysokém podpatku. Líbily se jí, ačkoliv takové nenosila. Proč? Protože v nich vyrostla (už nebyla dítětem), vzala si takové, které se líbili jen jí a nečekala na souhlas partnera (chci si stát za svým názorem, chci zvýšit svou sebedůvěru), eleganci a vzněšenost zase vnímala jako prezentaci svých kvalit (budu sebevědomá). Všimla si také toho, že asi budou celkem nepohodlné - ta cesta změny bude i nepříjemná a je to tak v pořádku...

A jaké boty byste si na tu svou cestu vybrali vy?

Hezký den z Dialogu přeje Jana Koutníková.